trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Konkurs na koncepcję wystawy stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919

    Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, które z dniem 1 stycznia jest instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego, zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. - To kolejny krok w procesie inwestycyjnym, który konsekwentnie realizujemy, zgodnie z założonym harmonogramem -  mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    - Mamy zabezpieczone finansowanie dla tego kluczowego dla nas projektu. Czekamy także na podpisanie umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie współprowadzenia Muzeum oraz współfinansowania tej inwestycji”, co - mamy nadzieję - wydarzy się już wkrótce. A tymczasem zapraszamy do udziału w konkursie na zaprojektowanie kształtu „serca” nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, bo taką rolę w placówkach muzealnych odgrywają wystawy stałe - podkreśla Marek Woźniak. 

    Konkurs ogłoszony 31 marca 2023 r. został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Tym samym wszystkie zainteresowane podmioty, z kraju i z zagranicy,  mogą zapoznać się z warunkami i zasadami udziału zamieszczonymi na stronie http://www.konkurs.wmn.poznan.pl. Zwycięzca konkursu, którego koncepcja zostanie oceniona przez Sąd Konkursowy jako najlepsza, stanie przed szansą podpisania umowy na realizację opracowania pełnej dokumentacji projektowej wystawy. Maksymalne wynagrodzenie za realizację tego zadania wynosi 4 000 000 PLN. Zarówno konkurs,  jak i opracowywana dokumentacja projektowa, finansowane są ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Opracowanie dokumentacji uzyskało również wsparcie finansowe w ramach programu Infrastruktura Kultury, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    - Motywem przewodnim, mottem ekspozycji stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, jest hasło: „Na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo”. Nawiązuje ono bezpośrednio do fenomenu historii Poznania i Wielkopolski, pracy organicznej, do wyjątkowej drogi do Niepodległości Wielkopolan, którzy umiłowanie wolności zapisane mają w swoim DNA - mówi Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. 

    Wystawa stała o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych mieścić się będzie w nowym gmachu instytucji, który zostanie wybudowany w historycznym sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu, gdzie spoczywają m.in. prochy generała Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Wystawa stała, ale i całe Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919,  zgodnie z harmonogramem mają być gotowe do grudnia 2026 roku. Szacowana obecnie wartość inwestycji opiewa na kwotę 375 mln złotych i po podpisaniu stosownej umowy ma być współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwo Kultury  Dziedzictwa Narodowego.  Zadania postawione przed uczestnikami konkursu związane są przede wszystkim z zaprojektowaniem przestrzeni wystawienniczych poświęconych najważniejszym, spektakularnym wydarzeniom zwycięskiej insurekcji oraz ich następstwom w odrodzonej już Ojczyźnie. 

    Nad harmonogramem prac konkursowych będzie czuwał specjalnie powołany w tym celu Sąd Konkursowy. W jego skład wchodzą osoby posiadające bogate doświadczenie w przygotowywaniu wielkoskalowych, nowoczesnych ekspozycji zarówno od strony koncepcyjnej, merytorycznej, realizacyjnej oraz w zarządzaniu inwestycjami o podobnym zakresie i tematyce. 

    W skład Sądu wchodzą:

    Przewodniczący Sądu: 

    • Robert Supeł – Przewodniczący Sądu Konkursowego

    Wiceprzewodniczący Sądu: 

    • Sebastian Tyrakowski – zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni

    Sędziowie Referenci: 

    • dr hab. Rafał Górczyński, prof. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
    • Agnieszka Kuchcińska-Kurcz - Kierownik Oddziału Centrum Dialogu Przełomy / Muzeum Narodowe w Szczecinie
    • architekt Szczepan Wroński – WXCA (projektant budynku nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego) 
    • dr Piotr Grzelczak – współautor scenariusza wystawy, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu, „Kronika Miasta Poznania”

    Członkowie: 

    • dr hab. Andrzej Betlej, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego – Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu
    • Tomasz Łęcki – Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu
    • dr Justyna Makowska – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania
    • Włodzimierz Mazurkiewicz – Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego 
    • Przemysław Terlecki – Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

    Ostateczny termin wniosków o dopuszczenie do udziału w Konkursie mija 12 maja 2023 r., a termin składania pracy konkursowej wyznaczono na 25 sierpnia 2023 r. Ogłoszenie wyników konkursu wraz z otwarciem wystawy prac konkursowych zaplanowano na 15 września 2023 r.


    Galeria zdjęć: