trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

mjr Janusz Gunderman

    Baner 85 rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego

    Janusz Guderman

    mjr Janusz Gunderman

    „Janusz”, „2671”
    24.11. 1926 – 11.06.2022

     

     

     

     

     

    Źródło zdjęcia: Archiwum IPN


    Autor tekstu: dr Rafał Sierchuła IPN Poznań

    mjr Janusz Gunderman, ps. „Janusz”, „2671” urodził się 24 listopada 1926 r. w Poznaniu, gdzie wraz z rodziną mieszkał na ul. Dąbrowskiego 3 w dzielnicy Jeżyce.

    Jego ojciec Kazimierz był urzędnikiem bankowym, głównym księgowym i prokurentem w Centrali Rolników S.A. W marcu 1940 r. został wysiedlony wraz z rodziną do Warszawy.

    Swoją działalność podziemną związał od 1941 r. z harcerskimi Hufcami Polskimi, które podlegały konspiracyjnym strukturom Stronnictwa Narodowego. Od 1942 r. był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej, która w tymże roku dokonała scalenia z Armia Krajową. W jej strukturach posługiwał się pseudonimem „2671”.

    Podczas powstania warszawskiego walczył w stopniu st. strzelca w Grupie "Północ", Zgrupowanie "Róg", batalion NOW/AK "Gustaw", kompania "Aniela", I pluton. Brał udział w walkach na Woli, Starym Mieście i Śródmieściu. W powstaniu walczyły jego dwie siostry Aleksandra i Barbara. Obie walczyły w I Pułku Szwoleżerów, w III szwadronie na Czerniakowie, Mokotowie i Śródmieściu. Po powstaniu dostał się do niewoli niemieckiej, przebywał w stalagu Fallingbostel, XI B, stamtąd skierowany do pracy w hucie miedzi, w górach Harzu. Po nieudanej ucieczce trafił do stalagu Altengrabow XI A w okolicach Berlina, skąd został uwolniony w kwietniu 1945 r. Po wyzwoleniu obozu przez Amerykanów pozostawał jeszcze przez pewien czas w Niemczech. We wrześniu 1946 r. wrócił do Polski i zamieszkał u siostry, która studiowała w Wyższej Szkole Inżynierskiej. Następnie wyjechał do Gdańska, gdzie po wojnie osiedlił się jego ojciec. Tam kontynuował naukę w I Liceum im. M. Kopernika.

    Studia wyższe ukończył na Politechnice Poznańskiej, gdzie uzyskał stopień magistra inżyniera budownictwa lądowego. Jako starszy projektant pracował w Poznańskim Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego i Biurze Studiów i Projektów Łączności w Powstaniu, gdzie sprawował również funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność.

    Od 1993 r. należał do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, pełnił w nim rolę przewodniczącego Komisji i Odznaczeń Awansów, a od 2008 r. sprawował funkcję prezesa Środowiska „Syrena”.

    Awansowany do stopnia majora. Odznaczony: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim.

    Zmarł w Poznaniu 11 czerwca 2022 r., pochowany na cmentarzu junikowskim.



    Projekt powstał we współpracy z oddziałem IPN Poznań.

    Zachęcamy do śledzenia naszego cyklu biografii oraz uczestnictwa 27 września br. w 85. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Organizatorem uroczystości jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.