We wtorek 21 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu uczniowie z wielkopolskich szkół malowali motyle promujące idee opieki paliatywnej, hospicyjnej oraz pomagania i wolontariatu. To wszystko w ramach Motylego wolontariatu, który co roku organizuje Hospicjum Palium w pierwszy dzień wiosny.
Polskie Towarzystwa Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu, Hospicjum Palium od ponad ćwierćwiecza zajmuje się chorymi w stanach terminalnych i ich rodzinami, udowadniając, że nie ma takiej sytuacji, w której nie można pomóc drugiemu człowiekowi i jego bliskim.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje także zapewnienie pomocy psychologicznej i nieodpłatnych konsultacji, a także – co szczególnie cenne – fakt, że ważna część ich działań jest realizowana w ramach wolontariatu.
Co roku, pierwszego dnia wiosny Hospicjum Palium organizuje dzień Motylego wolontariatu. To wydarzenie dla wolontariuszy jest dniem wrażliwości i czasem, w którym chcą zarażać innych ideą pomagania cierpiącym i chorym. Tego dnia dzieci i młodzież szkolna wraz z wychowawcami (80 osób), w drodze do Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Miasta Poznania rozdawała przygotowane motyle propagując idee opieki paliatywnej, hospicyjnej oraz pomagania i wolontariatu.
Motyle są od lat pięknym i ważnym symbolem wolontariuszy działających na rzecz hospicjum. Poznaniakom i Wielkopolanom znana jest już doskonale taka forma wdzięcznego motylowego podziękowania za okazywane wsparcie.
Założycielem Hospicjum Palium był prof. Jacek Łuczak, wybitny ekspert medycyny paliatywnej. W 2012 r. został on laureatem wielkopolskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, która przyznawana jest przez Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego za „czynienie dobra”. "Tak, jak w twórczości Ryszarda Kapuścińskiego najważniejszy jest człowiek, którego należy wysłuchać i zrozumieć, tak w działalności prof. Jacka Łuczaka najważniejszy jest pacjent” – można było przeczytać w uzasadnieniu nagrody.
Tą samą nagrodą za rok 2019 uhonorowano zespół pracowników i wolontariuszy poznańskiego hospicjum.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...