27 grudnia o godzinie 16.40 w stolicy Wielkopolski rozległy się syreny, a w kościołach rozdzwoniły się dzwony. Tak rozpoczęły się centralne obchody 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. – 27 grudnia to najważniejsza data w wielkopolskim kalendarzu, każdego roku – podkreślił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz organizator uroczystości.
Tradycyjne uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu rozpoczęło wejście wojskowych kompanii honorowych z poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy.
- Centralne uroczystości tu, przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich 1918-1919, są niewielką częścią corocznych obchodów, które odbywają się w całym regionie do 16 lutego. Świętujemy nie tylko przy pomnikach i na cmentarzach, ale także podczas koncertów, marszy, biegów, gier terenowych, rekonstrukcji historycznych i wielu innych przedsięwzięć. Wszystkie są dobrą formą wyrażania dumy i radości ze zwycięstwa, o ile nie są skierowane przeciw komuś lub czemuś. Pamięć o Powstaniu buduje naszą regionalną tożsamość i chcemy, aby była wolna od bieżących politycznych napięć, co tu, przed pomnikiem Powstańców, prawie zawsze się udawało. Mamy nadzieję, że tak pozostanie - mówił Marszałek Marek Woźniak.
Marszałek dodał, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego robią wszystko, aby pamięć powstania obejmowała coraz szersze kręgi Polaków.
- Z wdzięcznością przyjęliśmy pozytywną odpowiedź Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu na prośbę o ustanowienie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To dobra legitymacja do dalszych działań. Naszą odpowiedzią na tę szansę jest budowa, przy wsparciu finansowym rządu, nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, które zamierzamy otworzyć w 2027 roku – powiedział Marek Woźniak.
- Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie daje nam siłę do patrzenia w przyszłość, daje nam nadzieję na to, że jesteśmy narodem, który pamięta i wie, że praca to walka, który pamięta i wie, czasem może zbyt rzadko, że współpraca bardziej się Polsce opłaca, że jedno stronnictwo, któremu na imię Polska jest w stanie wszystko przemóc i wszystko zwyciężyć – wskazał Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu RP.
Władysław Kosiniak-Kamysz, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej zaznaczył, że pamięć o Powstaniu nie może być tylko symboliczna. – Powinna być autentyczna i realna w naszych działaniach – powiedział. Wicepremier zapowiedział także, że jedna z ważnych wojskowych jednostek niedługo otrzyma imię Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. – Musimy uczynić więcej, by świadomość patriotyzmu zwycięskiego była powszechna w całym kraju – stwierdził.
Podczas uroczystości list od Andrzeja Dudy, Prezydenta RP odczytał Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
„Jestem przekonany, że pamięć o tym wspaniałym triumfie polskiego oręża i duch wolności, będzie inspirować obecne i przyszłe pokolenia obywateli naszego państwa. Niech celebracja kolejnych rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego jednoczy nas, Polaków, w służbie niepodległej ojczyźnie” – czytamy w liście.
Głos zabrał również Zdzisław Kościański, reprezentujący Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1919/1919, współorganizatora obchodów, który podziękował wszystkim samorządom za upowszechnianie powstańczych tradycji. Pod pomnikiem odczytano apel pamięci, a kompania honorowa oddała salwę honorową z okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Następnie przedstawiciele władz, korpusu dyplomatycznego, wojska, służb, uczelni, urzędów czy kombatantów złożyły wiązanki kwiatów.
Wśród nich znaleźli się: Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP (w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy), Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu RP, Rafał Grupiński, Wicemarszałek Senatu RP (w imieniu Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej), Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska (w imieniu Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska), Władysław Kosiniak-Kamysz, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej, Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii wraz z Tomaszem Lewandowskim, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie, Adam Szłapka, Minister do spraw Unii Europejskiej.
Kwiaty od Wielkopolan złożył gospodarz uroczystości Marek Woźniak wraz z Tadeuszem Musiałem, Prezesem Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Karoliną Fabiś-Szulc i Jarosławem Maciejewskim, Wicewojewodami Wielkopolskimi, Wojciechem Jankowiakiem i Krzysztofem Grabowskim, Wicemarszałkami Województwa Wielkopolskiego, Katarzyną Kretkowską i Jackiem Bogusławskim, Członkami Zarządu Województwa, Agnieszką Wiśniewską, Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Jackiem Jaśkowiakiem, Prezydentem Miasta Poznania, Mateuszem Rozmiarkiem, Wiceprzewodniczącym Rady Miasta, Mariuszem Wiśniewskim, Zastępcą Prezydenta oraz Tomaszem Łubińskim, Wicestarostą Poznańskim.
Uroczystość pod pomnikiem nie zakończyła jednak świętowania wielkopolskiej wiktorii. Poznaniacy spotkali się jeszcze na placu Wolności, gdzie odbyły się koncerty zorganizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wystąpił Gospel Joy, który specjalnie na tę okazję przygotował repertuar związany z Powstaniem, wykonując m.in. Marsyliankę Wielkopolską. Gwiazdą wieczoru była Kasia Wilk.
Marszałek Marek Woźniak w piątek przed południem złożył jeszcze kwiaty na mogiłach gen. Dowbora-Muśnickiego (Lusowo), gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu oraz przy tablicach Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich. Odbyła się też msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w poznańskiej Farze. Marszałek pojawił się również przed Odwachem, siedzibą Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, gdzie mieszkańcy mogli skosztować tortu w związku z obchodami 150. rocznicy urodzin gen. Stanisława Taczaka.
28 grudnia zaplanowano uroczystości w stolicy, które rozpoczną się mszą świętą (godz. 12:00, kościół oo. Dominikanów), a następnie odbędą się główne obchody przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie zostanie odczytany wojskowy apel pamięci i złożone kwiaty na cześć Powstańców Wielkopolskich (godz. 13:30). Zaplanowano także ceremonię złożenia kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (godz. 15:00).
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...