trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    W piątek 1 marca upamiętnieni zostali bohaterowie podziemia niepodległościowego. Kwiaty przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożyli m.in. przedstawiciele władz regionu oraz kombatanci. W obchody włączył się także Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

    Organizatorem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu. Marszałka Marka Woźniaka reprezentował Tomasz Grudziak, Sekretarz Województwa.

    Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. Główne uroczystości miały miejsce przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie Wojewoda Wielkopolska, posłowie, samorządowcy, służby mundurowe, kombatanci i zgromadzeni Wielkopolanie złożyli kwiaty i zapalili znicze. W programie uroczystości znalazła się modlitwa za poległych oraz apel pamięci.

    Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku przez Sejm RP jako wyraz hołdu dla bohaterów niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. 1 marca w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, rozstrzelano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": prezesa WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego i jego najbliższych współpracowników - Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepke, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Ciała ofiar zakopano w nieznanym miejscu.

    Data publikacji: 2024-03-01

    Galeria zdjęć: