Plac przy pomniku generała Tadeusza Kościuszki w Poznaniu był miejscem tradycyjnych obchodów związanych z rocznicą powstania Batalionów Chłopskich - skupiającej 170 tys. żołnierzy drugiej największej podziemnej organizacji zbrojnej w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej. W obchodach, które odbyły się 18 października wziął udział Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
Wicemarszałek, występując również jako prezes Zarządu Głównego Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu, rozpoczął wystąpienie od przytoczenia roty przysięgi żołnierskiej Batalionów Chłopskich. Przypomniał, że wielu spośród tych, którzy wypowiedzieli słowa przysięgi, w wojennym czasie złożyło ofiarę życia. - Bataliony to zbrojne ramię ruchu ludowego, to kontynuacja historycznych zdarzeń, które rozpoczęły się 150 lat wcześniej, gdy patronujący temu miejscu Naczelnik Tadeusz Kościuszko nadał chłopskim oddziałom sztandar i na nim napisał "Żywią Y Bronią". Bataliony Chłopskie to jeden z przykładów kontynuacji tej myśli. Ale w międzyczasie były też inne zdarzenia, wszak złożona głównie z chłopów Armia Polska w 1920 roku obroniła Polskę i Europę przed nawałą bolszewicką – mówił Wicemarszałek Jankowiak.
Wojciech Jankowiak podkreślał, że 170 tysięcy żołnierzy Batalionów Chłopskich wzięło udział w około trzech tysiącach bitew, potyczek, czy akcji sabotażowych, o których historia często wspomina marginalnie. - A trzeba to podkreślać i trzeba o tym pamiętać. Bitwy pod Zaborecznem, pod Wojdą, w Republice Pińczowskiej, a nawet fakty bardzo mało znane jak ten, że cudowną broń Hitlera V1 i V2 alianci rozszyfrowali w dużej mierze dzięki informacjom dostarczonym przez żołnierzy Batalionów. Musimy pamiętać o generale Franciszku Kamińskim, dowódcy Batalionów Chłopskich, a także o wielkopolskich bohaterach X Okręgu Batalionów Chłopskich - Okręgu Poznańskiego, wśród nich o Janie Wojkiewiczu zamordowanym w Forcie VII i Tadeuszu Nowaku. Bataliony Chłopskie to również wspomnienie premiera Stanisława Mikołajczyka, Wielkopolanina, wszak on był premierem rządu w najtrudniejszych dla Polski czasach, gdy Stalin właściwie już wymazał z mapy Polski nasz naród – zakończył Wicemarszałek Jankowiak.
W imieniu Okręgu Poznańskiego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich wystąpił Arkadiusz Błochowiak, który przekazał pozdrowienia od prezesa okręgu – 95-letniego kpt. w st. sp. Eugeniusza Paci. Wiązanki kwiatów i znicze pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożyły delegacje kombatantów, reprezentujące władze samorządowe i administrację centralną, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń oraz partii politycznych. Odbył się również apel poległych. Uroczystości towarzyszyła asysta wojskowa.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...