trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Pałac w Antoninie kolejny raz gości twórców literatury

    Już po raz trzeci Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie – Dom Pracy Twórczej stał się miejscem pobytu uczestników programu „Goście Radziwiłłów”. Twórcy literatury i tłumacze będą przebywać w Antoninie w ramach trzech miesięcznych pobytów – lipcowego, sierpniowego i październikowego.

    Program „Goście Radziwiłłów” to autorski program Samorządu Województwa Wielkopolskiego, funkcjonujący od roku 2020. Służy wsparciu osób aktywnych w dziedzinie literatury, które mogą twórczo pracować nad autorskimi utworami w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie.

    - Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Pałac w Antoninie wielokrotnie witał w swoich progach artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Sam gospodarz – książę Antoni Radziwiłł – rysował i grał na wiolonczeli. Był też koneserem sztuki. Poznał się między innymi na wybitnym talencie Fryderyka Chopina. Kompozytor był dwa razy gościem antonińskiego pałacu – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Celem Programu „Goście Radziwiłłów” jest wsparcie tych osób – twórców i tłumaczy literatury. Utwory, które powstaną, lub zostaną przetłumaczone, muszą się mieścić w zakresie szeroko pojętej fikcji literackiej. Mogą to być powieści, opowiadania, eseje, felietony, sztuki teatralne, zbiory poezji, literatura dziecięca i młodzieżowa.

    - Mamy przekonanie, że wnętrza pałacu, w którym kwitło życie towarzyskie i artystyczne XIX-wiecznej Wielkopolski, staną się dla jego tegorocznych gości dodatkową inspiracją – dodaje Marszałek.

    W roku 2022 zostały przewidziane zostały trzy pobyty dla trzynastu osób.

    W terminie od 1 do 30 lipca w pałacu będą pracować:

    • Maria Duszka – autorka dwujęzycznego polsko-litewskiego zbioru wierszy „Wolność chmur/Dabesu Iaisve”. Podczas swojego pobytu w ramach Programu „Goście Radziwiłłów” zamierza pracować nad esejami biograficznymi, opowiadającymi o artystach związanych z Wielkopolską.
    • Monika Krauze – autorkę powieści, między innymi cyklu o przygodach braci Bazanków. W ramach pobytu napisze zbiór felietonów, które złożą się na beletryzowaną biografię Zbigniewa Górnego.
    • Jarosław Skurzyński – autor powieści „Zrolowany wrześniowy Vogue”. Podczas swojego pobytu w ramach Programu „Goście Radziwiłłów” zamierza pracować nad swoją nową powieścią, której centralną postacią będzie samotna matka wychowująca syna.
    • Kalina Izabela Zioła –  autorka wierszy oraz przekładów literackich. W ramach pobytu w Antoninie będzie pracowała nad antologią wierszy, związanych z toczącą się w Ukrainie wojną. Poetka dokona przekładów tekstów ukraińskich na język polski.

    W terminie od 1 do 30 sierpnia:

    • Maciej Płaza – pisarz i tłumacz, autor trzech powieści, między innymi „Golema”, nominowanego w tym roku do „Nike” . W ramach Programu „Roście Radziwiłłów” zamierza pracować nad przekładem powieści Williama Faulknera „Flags in the Dust”.
    • Edyta Kulczak- poetka, autorka między innymi tomu www.john. W ramach pobytu w Antoninie będzie pracowała nad nowym zbiorem wierszy.
    • Renata Adamska –  autorka kilku tomów wierszy, między innymi „Szeptanek okołodrożnych”. W ramach Programu „Goście Radziwiłłów” będzie pisała książkę poetycką o wielkopolskich osobowościach literackich.
    • Emilia Nowak – autorka powieści, między innymi „Hotelu Aurora”. W ramach Programu „Goście Radziwiłłów” będzie pracować nad nową powieścią pod tytułem „Westalki”.

    W terminie od 1 do 30 października:

    • Witold Banacha – autor powieści, między innymi „Kronik Literackich Prowincji”. W ramach Programu „Goście Radziwiłłów” będzie pracować nad książką „Kroniki literackie Antonina”, na którą złożą się utwory opowiadające o osobach, które gościły w Antoninie w przeszłości.
    • Izabela Fietkiewicz-Paszek – autorkę kilku tomów poetyckich, między innymi „Portretu niesymetrycznego”. W ramach Programu „Goście Radziwiłłów”  napisze kolejną, piątą już książkę poetycką.
    • Tomasz Kontny – autor komiksów, ukazujących się w cyklu „Wydział 7”. W ramach Programu „Goście Radziwiłłów” przygotuje utwór, którego tłem będzie audycja, w przeszłości emitowana w polskiej telewizji „Niewidzialna ręka”.
    • Beata Szady – autorka reportażu „Wieczny początek”. W ramach Programu „Goście Radziwiłłów” będzie pracować nad redakcją i przekładami zbioru reportaży o Ameryce Łacińskiej, głównie autorstwa Leili Guerrioro.
    • Marta Konek – autorkę książki „Z głową w ulach. Opowieści o pszczołach z Krajny miodem płynącej”. W ramach Programu „Goście Radziwiłłów” napisze powieść „Miasteczko”, której akcja rozgrywać się będzie w północnej Wielkopolsce.

    Na kulturaupodstaw.pl można znaleźć filmy i inne materiały, związane z Programem oraz utwory powstałe w ramach poprzednich edycji Programu „Goście Radziwiłłów”.

    Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie podlega Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, marszałkowskiej instytucji kultury.

     

    Data publikacji: 2022-07-05

    Galeria zdjęć: