trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Pożegnaliśmy dyspozytorów medycznych z poznańskiego pogotowia

    Dyspozytorom z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu dziękujemy za ofiarność i zaangażowanie na rzecz zdrowia Wielkopolan. Każdego dnia, pełniąc tę odpowiedzialną służbę, pomagali nam walcząc o nasze zdrowie i życie. 
     
    DZIĘKUJEMY! szczególnie w tym trudnym czasie, którego doświadczamy w czasie trwania pandemii.
     
     
    5 października br. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu  odbyło się uroczyste zakończenie funkcjonowania Dyspozytorni Medycznej w Poznaniu w strukturach Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Od 1 października 2021 r. odpowiedzialność za odbieranie zgłoszeń alarmowych, dotyczących nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub osób znajdujących się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia bądź zdrowia, przejmuje Wojewoda Wielkopolski.
     
    - Dziękuję Wam za wysiłek, jaki wkładaliście do tej pory, by wysyłać pomoc w trudnych, niestety nierzadko ciężkich sytuacjach. Wasz profesjonalizm decydował, że ratunek zjawiał się tam, gdzie trzeba, a opanowany głos w słuchawce był pierwszym sygnałem nadziei – powiedziała podczas spotkania Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. 
     
    Dyspozytorzy ratunkowi z Poznania i Konina otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz symboliczne statuetki Pelikana, którego od lat sami uznawali jako nieformalny symbol ich pracy.  Spotkaniu towarzyszyły wspomnienia wielu lat wspólnej pracy poznańskich dyspozytorów i ratowników medycznych.
     
    Do tej pory Dyspozytornia Medyczna w Poznaniu swoim zasięgiem obejmowała połowę Województwa Wielkopolskiego, całodobowo pracowało 7 dyspozytorów przyjmujących połączenia z nr alarmowych oraz 2 dyspozytorów wysyłających - zajmujących się dysponowaniem ambulansów i opieką nad zespołami ratownictwa medycznego - od przyjęcia zgłoszenia do przekazania pacjenta do szpitala.
     
    Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu jest jedną z najstarszych tego typu instytucji w Polsce. Jest kontynuatorem powołanego 26.11.1927 Towarzystwa Pogotowia Ratunkowego. Pierwszym numerem do wzywanie pomocy medycznej w Poznaniu była kombinacja cyfr 55 55. 11.11.1928 przeniesiono i otwarto Stację Lekarskiego Pogotowia Ratunkowego im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego w Poznaniu w budynku Straży Ogniowej przy ul. Grunwaldzkiej 16 a. Wówczas pomoc można było wezwać pod numerem telefonu 6666. W styczniu 1951 roku powstaje Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu z siedziba przy ul. Chełmońskiego 20, gdzie 01.02.1971 otwarto najnowocześniejsze biuro wezwań w Polsce. 4 nowoczesne jak na tamte czasy stanowiska dyspozytorów, z podświetlana mapą, pulpitami gdzie do przycisków były przypisane numery telefonów, było ewenementem na skalę kraju. Ogólnopolskim numerem alarmowym do pogotowia były 999. Przez kolejne 34 lata ul. Chełmońskiego była siedzibą Pogotowia i dyspozytorni. 15 grudnia 2005 roku dyspozytornia medyczna zostaje przeniesiona do nowej siedziby WSPR Poznań przy ul. Rycerskiej 10. 09.02.2012 decyzją Wojewody Wielkopolskiego dyspozytorzy zostają przeniesieni do budynku Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu na ul. Wiśniową 13 a, gdzie pracują krótko, bo już 24.06.2019 dyspozytorzy wracają do siedziby Pogotowia na ul. Rycerską 10. Przenosiny nie trwają długo, bo 27.09.2021 ponownie dyspozytornia wraca na ul. Wiśniową. 
    Z dniem 1 października br. Dyspozytornia Medyczna w Poznaniu zostaje przeniesiona w struktury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu na mocy Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
    Data publikacji: 2021-10-05 15:38:01

    Galeria zdjęć: