80 lat temu doszło do kulminacji Zbrodni Wołyńskiej, w wyniku której zginęło ok. 100 tysięcy Polaków. 11 lipca w stolicy Wielkopolski odbyły się uroczystości mające upamiętnić ofiary tamtej zbrodni.
11 i 12 lipca 1943 r. UPA przeprowadziła skoordynowany atak na polskich mieszkańców ok. 150 miejscowości na Wołyniu. Było to apogeum prześladowań Polaków żyjących na terenie Wołynia i Galicji. Łącznie w ich wyniku życie straciło ok. 100 tys. osób. Poznańskie obchody rocznicy rozpoczęły się w krużgankach klasztoru oo. Dominikanów od upamiętnienia ofiar ludobójstwa. Podczas spotkania delegacje złożyły kwiaty pod tablicą, która stała się centralnym punktem ceremonii.
Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego reprezentował Tomasz Grudziak, Sekretarz Województwa Wielkopolskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski i Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Poznania.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2016 roku. Uchwała oddaje hołd ofiarom mordów – obywatelom II Rzeczypospolitej: Polakom, Żydom, Ormianom, Czechom i przedstawicielom innych mniejszości narodowych - dokonywanych w latach 1943-1945 przez ukraińskich nacjonalistów. W dokumencie wyrażono również wdzięczność tzw. „Sprawiedliwym Ukraińcom”, którzy odmawiali udziału w atakach i ratowali Polaków.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...