Olimpiada Wiedzy Ekologicznej organizowana od 1985 r. Jej celem jest szerzenie tematyki ekologicznej i przyrodniczej wśród młodzieży. Jako olimpiada interdyscyplinarna łączy treści programów takich jak: biologia, geografia, chemia, fizyka.
Organizatorem etapu okręgowego, w którym wyłanianych jest 7 uczestników jest Departament Korzystania i Informacji o Środowisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Uczestnikami olimpiady mogą być uczniowie szkół ponadpodstawowych. Problematyka jej obejmuje: ekologię klasyczną, wody i ich ochronę, gleby i ich ochronę, gospodarkę rolną i leśną, żywność i zdrowie, ochronę przyrody, ochronę powietrza, gospodarkę odpadami, hałas, rekultywację, normy prawne obowiązujące w dziedzinie ochrony środowiska oraz bieżące zagadnienia z dziedziny ekologii i ochrony środowiska w Polsce, Europie i na świecie. Podstawowym Celem Olimpiady jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży świadomości ekologicznej oraz właściwych postaw u młodzieży wobec środowiska przyrodniczego, popularyzacja problematyki ekologii w aspekcie skutecznego przeciwdziałania zanieczyszczeniu i procesom degradacji środowiska, wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, propagowanie metod ochrony różnorodności biologicznej oraz zachowania zasobów przyrody. Od uczestników Olimpiady Wiedzy Ekologicznej wymagana jest znajomość z takich dziedzin jak: ekologia klasyczna, wody i ich ochrona, gleby i ich ochrona, gospodarka rolna i leśna, powietrze i jego ochrona, gospodarka o obiegu zamkniętym, gospodarka odpadami, hałas, wibracje, promieniowanie i skuteczna ochrona przed nimi, aktualne zagadnienia społeczno-gospodarcze związane z ochroną i kształtowaniem środowiska.
Przedsięwzięcie zapewnia serwis i aktualizację użytkowanych obecnie przez Departament Korzystania i Informacji o Środowisku systemów ewidencyjno-opłatowych, niezbędnych do zbierania, przetwarzania oraz archiwizacji informacji o korzystaniu ze środowiska i o środowisku, szczególnie weryfikacji i redystrybucji wnoszonych opłat, wspomagania procesu wydawania decyzji administracyjnych oraz windykacji należności. Aktualizacja baz danych oraz tworzenie nowych baz powoduje zwiększenie ściągalności opłat za korzystanie ze środowiska na rzecz funduszy celowych, powiatów i gmin.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...