„Ocena sytuacji ekonomiczno-finansowej samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest województwo wielkopolskie” – to tytuł 230-stronicowego dokumentu, z którym zapoznali się radni podczas październikowego (zdalnego) posiedzenia sejmikowej Komisji Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego.
Ustawa nakłada na dyrektorów SPZOZ-ów (samorząd województwa nadzoruje pracę 17 takich jednostek) sporządzanie odpowiednich raportów, które znalazły się w tym opracowaniu, a dodatkowo dla radnych przygotowano tzw. streszczenie menedżerskie. Wynika z niego, że 10 naszych podmiotów leczniczych zakończyło rok obrotowy 2021 dodatnim wynikiem finansowym, a 7 jednostek odnotowało stratę netto.
„Sytuacja, z którą w 2021 r. (jak i rok wcześniej) borykał się cały sektor ochrony zdrowia, będąca następstwem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i obowiązującego stanu epidemii, nie pozostała bez wpływu na stabilność ekonomiczno-finansową podmiotów leczniczych. Pokłosiem powyższego dla części z nich było niewykonanie kontraktu z NFZ oraz wzrost praktycznie wszystkich kosztów tj. m. in.: wynagrodzeń, materiałów, energii czy usług. Prowadziło to w kilku przypadkach do braku poprawy zaburzonej w roku poprzednim relacji przychodowo-kosztowej, prowadząc w części do obniżenia wyniku finansowego lub też wręcz do straty finansowej” – czytamy w dokumencie.
Ponadto komisja zaopiniowała pozytywnie propozycje kilku zmian w budżecie województwa oraz poparła projekt uchwały sejmiku w sprawie przyszłorocznego programu współpracy regionalnego samorządu z sektorem NGO.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...