trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

    Sabina Malińska

    Sabina Malińska

    „Saba”
    02.07.1913 – 08.07.1943

     

     

     

     

    Źródło zdjęcia: Archiwum IPN


    Autor tekstu: dr Rafał Sierchuła IPN Poznań

    Sabina Malińska ps. „Saba", urodziła się 2 lipca 1913 r. w Osiecznej w powiecie leszczyńskim. Była córką Maksymiliana i Marty z domu Nowakowska. Ukończyła Seminarium Nauczycielskie ze specjalnością wychowanie  przedszkolne.

    Przed wybuchem wojny w 1939 r. podjęła pracę w Fundacji Kórnickiej w charakterze guwernantki. Mieszkała w gospodarstwie Fundacji w Gądkach, gdzie zastał ją wybuch wojny. Po wysiedleniu rodziców z Poznania, na przełomie 1939/40 r. zamieszkała w leśniczówce Józefa Świgonia koło Kórnika, zatrudniona była tam formalnie jako robotnica leśna. W grudniu 1939 r. została zaprzysiężona do organizacji pod nazwą „Obrona Narodowa”, a w styczniu 1940 r. przez ppor. Józefa Szczepaniaka ps. „Wilk” do Narodowej Organizacji Bojowej. Do wiosny 1941 r. wykonywała winiety oraz zajmowała się powielaniem i redagowaniem wydawanych w leśniczówce Drapałka I pod Gądkami konspiracyjnych gazet „Polska Narodowa” oraz „Bóg i Ojczyzna". Przewoziła także kolportaż tychże pism na terenie Poznania i Jarocina. Od lutego 1941 r. była łączniczką i kurierką do Kalisza, Warszawy i na Śląsk,  utrzymując m.in. kontakty organizacyjne z konspiracyjnym Zarządem Głównym Stronnictwa Narodowego. W marcu 1942 r. pośredniczyła w rozmowach scaleniowych NOB z AK. Od kwietnia do września 1942 r. była łączniczką Inspektoratu Rejonowego AK Środa Wlkp.

    Aresztowana 27 września 1942 r. przez Gestapo w Poznaniu, została poddana ciężkiemu śledztwu z użyciem tortur. Przetrzymywana w Forcie VII w Poznaniu oraz w więzieniach w Budziszynie i Dreźnie. Skazana na karę śmierci 31 maja 1943 r. podczas rozprawy prowadzanej przez Wyższy Sąd Krajowy w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Budziszynie. Przewieziona do więzienia w Dreźnie i tam zgilotynowana 8 lipca 1943 r. o godzinie 18:05, pogrzebana cztery dni później. Miejsce pochówku pozostaje nieznane.



    Projekt powstał we współpracy z oddziałem IPN Poznań oraz Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie.