Od września Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przejmuje prowadzenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu. W placówce uczy się 129 uczniów niesłyszących, słabosłyszących, z afazją oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu to placówka, która od lat kształci dzieci i młodzież wymagającą specjalistycznego wsparcia. Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Miastem Poznań a Samorządem Województwa Wielkopolskiego, ośrodkiem od września zarządzać będzie samorząd regionalny.
- Przejmując prowadzenie Ośrodka dołączymy do innych województw mogących szczycić się potencjałem tego typu placówek. W planach Urzędu Marszałkowskiego i Ośrodka będzie poszerzenie oferty edukacyjnej o nowe zadania związane z kształceniem dzieci i młodzieży dotkniętych różnymi niepełnosprawnościami. To także dostęp do szerszych możliwości finansowania placówki ze środków unijnych – tłumaczy Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Obecnie w Ośrodku (szkoła podstawowa, szkoła branżowa oraz technikum) uczy się 129 uczniów niesłyszących, słabosłyszących, z afazją oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi z całej Wielkopolski. W placówce funkcjonuje również przedszkole (9 przedszkolaków) oraz Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka (91 dzieci w wieku od 3 miesięcy do 6 lat).
Dzięki przejęciu prowadzenia Ośrodka przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego zostanie poszerzona jego działalność. Planowane jest przyjmowanie do placówki dzieci z innymi niepełnosprawnościami (m.in. dzieci autystycznych, z niepełnosprawnością intelektualną). Oferta ta będzie skierowana do dzieci z całego województwa wielkopolskiego, w tym z najbliższych powiatów i miasta Poznań. Ośrodek zamierza również podjąć starania, by w placówce powołać warsztaty terapii zajęciowej dla dorosłych naszych wychowanków, którzy nie mogą podjąć pracy po ukończeniu szkoły.
W planach Ośrodka znajdują się także międzynarodowe wyjazdy młodzieży w ramach programu Erasmus+ w celu doskonalenia zawodowego oraz szkolenie nauczycieli z nowoczesnych metod nauczania i rewalidacji dzieci z różnymi niepełnosprawnościami oraz poznania nowoczesnych środków dydaktycznych TIK (narzędzia związane z technologiami informacyjno- komunikacyjnymi).
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...