trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

    Zapraszamy na Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND oraz Środkowoeuropejskie Forum Dekarbonizacji NetZero. Wydarzenie angażuje najważniejsze podmioty odpowiedzialne za dekarbonizację i gospodarkę wodorową w Europie. Wezmą w nim udział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Samorząd Województwa Wielkopolskiego jest Regionem Gospodarzem H2POLAND.

    Forum odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. H2POLAND&NetZero łączy merytoryczną dyskusję z targami:  6 scen, 25 paneli dyskusyjnych, blisko 30 prelekcji, 70 stoisk, ponad 100 reprezentowanych marek. Poprzednia edycja to udział kilku tysięcy uczestników. Forum to platforma wymiany eksperckiej wiedzy, która skupia przedstawicieli administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, środowisko nauki oraz biznesu otwartego na nowoczesne, przyjazne środowisku technologie. Organizatorem H2Poland&NetZero Forum są Międzynarodowe Targi Poznańskie, a Regionem Gospodarzem Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W ramach wydarzenia odbędzie się debata Regiony dla planety. Debata stanowić będzie przestrzeń do wymiany poglądów na temat sposobów zapobiegania negatywnym zmianom klimatu, z uwzględnieniem możliwości wykorzystania technologii wodorowych, a także roli regionów w procesie odchodzenia od wykorzystania paliw kopalnych. Wezmą w niej udział przedstawiciele polskich i zagranicznych regionów.

    - Od kilku lat pracujemy na rozpoznaniem tematyki wodorowej w szerokim zakresie, robiąc praktycznie globalne rozpoznanie. Interesuje nas to, co dzieje się najbardziej postępowego w tej dziedzinie na całym świecie. Jednocześnie tworzymy zręby konkretnych projektów i rozwiązań technologicznych w Wielkopolsce, z zastosowaniem wodoru w transporcie czy mieszkalnictwie. Także wodór jako magazyn energii jest w centrum naszego zainteresowania. Przyjęliśmy Strategię rozwoju Wielkopolski wodorowej do 2030, mamy aktywne forum wymiany myśli w ramach Platformy Wodorowej, z udziałem przedstawicieli nauki, gospodarki i samorządów, także Wielkopolską Dolinę Wodorową, bo chcemy zmierzać w kierunku konkretnych zastosowań wodoru. Wodór ma wielki potencjał! – mówi Marszałek Marek Woźniak.

    Częścią H2POLAND&NetZero jest również Szczyt Dolin Wodorowych. Wydarzenie to jest organizowane przez Województwo Wielkopolskie i Hydrogen Europe w celu pogłębienia wiedzy na temat koncepcji, potencjału dolin wodorowych i wymiany najlepszych praktyk oraz doświadczeń głównie z regionów europejskich. Spotkanie składa się z dwóch sesji tematycznych: Od regionalnego do europejskiego ekosystemu wodorowego -  rola regionów we wspieraniu sukcesu Doliny Wodorowej UE oraz Doliny H2 w Europie i poza nią - czego możemy się od siebie nauczyć?

    Nowoczesne technologie są kluczowym elementem transformacji energetycznej. Warunki środowiskowe i klimatyczne odgrywają istotną rolę w kształtowaniu i rozwoju gospodarki. Osiągnięcie ambitnych celów jest możliwe, ale nie wystarczy ograniczona emisja gazów cieplarnianych i odejście od technologii węglowych. Konieczny jest rozwój energetyki odnawialnej, jądrowej, rozwiązań sieciowych. Potrzebne będą technologie wodorowe i technologie CCUS. Według najnowszych prognoz zapotrzebowanie na niskoemisyjny wodór wzrośnie do 400 mln ton do 2050 roku. W 2022 r. Unia Europejska wyprodukowała 7,5 mln ton wodoru, a Polska jest jednym z liderów w produkcji wodoru. Nasza roczna produkcja z paliw kopalnych w 2022 r. wyniosła 1,3 mln ton. Jednak patrząc w przyszłość do 2030 r., to zielony lub niskoemisyjny wodór będzie ważną częścią transformacji energetycznej. 

    Rejestracja, program, prelegenci - https://h2poland.com.pl/pl

    Data publikacji: 2024-04-19

    Galeria zdjęć: