Źródło zdjęcia: Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie
Autor tekstu: Renata Wełniak, kustosz Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie
Stanisław Krajna urodził się 25 sierpnia 1912 r. w Poznaniu, syn Kazimierza i Michaliny z domu Łukowczyk. Po ukończeniu w 1930 r. Gimnazjum im. Jana Kantego, podjął pracę w zakładach Hipolita Cegielskiego w zawodzie ucznia kreślarskiego, a następnie konstruktora. W 1936 r. uzyskał jako ekstern świadectwo dojrzałości.
We wrześniu 1939 r., ewakuowany z częścią Zakładów Cegielskiego, dotarł aż do Warszawy. Podczas obrony stolicy służył w ochotniczej straży pożarnej. Wrócił do Poznania i podjął pracę w HCP, które po wkroczeniu wojsk niemieckich do Poznania zostały skonfiskowane i 1 listopada 1939 r. przejęte przez koncern Deutsche Waffen und Munitionsfabriken (DWM). Po raz pierwszy aresztowano go jesienią 1942 r. i osadzono w karnym obozie pracy DWM na Dębcu. Po zwolnieniu z obozu powrócił do pracy w zakładach DWM. Do Armii Krajowej zaprzysiężony w sierpniu 1943 r., działał w siatce wywiadowczej zorganizowanej na terenie zakładów DWM. W dniu 7 lutego 1944 r. został powtórnie aresztowany. Wielokrotnie go przesłuchiwano w siedzibie gestapo w byłym Domu Żołnierza.
Następnie był więziony w Forcie VII w Poznaniu i w Żabikowie. Po zwolnieniu z obozu w Żabikowie powrócił do pracy w DWM. Po wojnie odznaczony Krzyżem AK. Zmarł w dniu 29 lipca 2008 r. w Poznaniu, pochowany na cmentarzu górczyńskim.
Wkrótce opublikujemy kolejny biogram!
Projekt powstał we współpracy z oddziałem IPN Poznań oraz Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...