Trwają konsultacje w sprawie utworzenia Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Jego pierwsze obrady będą się mogły odbyć pod koniec roku lub na początku 2023 r. – Żyjemy w czasach, w których trzeba stawiać trudne pytania i szukać niełatwych rozwiązań, dlatego chciałbym wspólnie z młodymi Wielkopolanami zastanowić się nad przyszłością Europy i naszego regionu – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Do 29 lipca przeprowadzane są konsultacje projektu uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie utworzenia Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i nadania jego Statutu.
Docelowo Młodzieżowy Sejmik będzie apolitycznym organem o charakterze konsultacyjnym, doradczym oraz inicjatywnym, który będzie promował ideę samorządności. W swoich szeregach skupi przedstawicieli młodych osób z terenu Województwa Wielkopolskiego.
– Żyjemy w czasach, w których trzeba stawiać trudne pytania i szukać niełatwych rozwiązań, dlatego chciałbym wspólnie z młodymi Wielkopolanami zastanowić się nad przyszłością Europy i naszego regionu. Wiem, że Wielkopolsce mamy wiele utalentowanych osób, które chcą pracować na rzecz Wielkopolski, chcą aby województwo było nowoczesne i innowacyjne. Sejmik to dobre miejsce dla takiej młodzieży – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Po zakończeniu konsultacji, projekt uchwały procedowany będzie przez Komisję Statutową i ostatecznie przyjmowany przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Pierwsze obrady będą mogły się odbyć pod koniec 2022 roku lub na początku 2023 roku.
Zgodnie z proponowanym projektem Statutu Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego będzie nie tylko opiniował uchwały Sejmiku Województwa, ale także brał udział w opracowywaniu dokumentów strategicznych Województwa Wielkopolskiego na rzecz młodzieży, czy współuczestniczyć w działaniach związanych z tworzeniem i realizacją rządowych dokumentów strategicznych dotyczących polityki młodzieżowej.
W skład Młodzieżowego Sejmiku wejdzie 39 radnych Młodzieżowego Sejmiku reprezentujących 6 okręgów wyborczych. Radni Młodzieżowego Sejmiku wybierani będą przez Komisję Wyborczą. Z kolei kadencja trwać będzie 3 lata, licząc od dnia zatwierdzenia przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa przedstawionej przez Komisję Wyborczą listy wybranych kandydatów. Projekt Statutu przewiduje, że radnymi będą mogły zostać osoby, które najpóźniej w dniu wyboru będą miały ukończone 15 lat i nie przekroczyły 20 roku życia.
Konsultacje przeprowadzane są w formie przyjmowania uwag organizacji na formularzu zamieszczonym na stronie internetowej: http://umww.pl/ponowne-przystapienie-do-konsultacji-projektu-utworzenia-mlodziezowego-sejmiku-wojewodztwa-wielkopolskiego
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...