trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Uniwersytet im. A. Mickiewicza przystępuje do Projektu "Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”

    Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Rektor Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  podpisały Deklarację Współpracy w ramach projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”. W spotkaniu, ktore odbyło się 13 lipca w UMWW,  uczestniczyli także prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz, Dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki.

    Deklaracja stanowi wyraz intencji prowadzenia wspólnych działań na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego w Wielkopolsce. Strony zamierzają rozpoznać kierunki możliwej, długoterminowej współpracy oraz zwiększenia intensywności działań mających na celu podniesienie poziomu kompetencji i kwalifikacji kształcenia zawodowego z zakresu nowych technologii multimedialno-filmowych. 

    – Czuję się zaszczycona, że razem z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Jej Magnificencją prof. dr hab. Bogumiłą Kaniewską podpisałyśmy Deklarację Współpracy w ramach projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”. Poprzez kształcenie zawodowe w zakresie nowych technologii multimedialno-filmowych Poznań dołączy do grona silnych ośrodków kinematografii w Polsce, a dalsze planowane wspólne działania  z uczelnią –  mam nadzieję – będą to ugruntowywać – powiedziała Paulina Stochniałek.

    Projekt „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” został uruchomiony w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ i jest realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Politechnikę Poznańską we współpracy z zainteresowanymi samorządami, pracodawcami i szkołami kształcącymi zawodowo z terenu województwa wielkopolskiego.

    Do tej pory do programu przystąpiło już 80 szkół z naszego regionu. Dzięki niemu uczniowie mogą odbywać staże w zakładach pracy, brać udział w specjalistycznych zajęciach w innowacyjnych laboratoriach oraz korzystać z „Systemu Zawodowcy”, kojarzącego przedsiębiorców poszukujących praktykantów z uczniami. Dodatkowo projekt zakłada wypracowanie trwałych powiązań pomiędzy szkołami i lokalnymi pracodawcami poprzez uzupełnianie kształcenia zawodowego o elementy praktycznej nauki zawodu.
    Jednostki samorządu terytorialnego, pracodawcy, poszczególne szkoły, cechy rzemiosł i uczelnie uczestniczące w projekcie mają okazję współtworzyć rozwijaną w regionie Wielkopolską Sieć Edukacyjno-Gospodarczą. Taka kooperacja w obecnych warunkach gospodarczych jest koniecznością. Do współdziałania w ramach projektu zapraszane są firmy i instytucje z całej Wielkopolski, które mają istotny wpływ na lokalny rynek pracy. 

    Utworzona w ramach projektu Wielkopolska Sieć Edukacyjno-Gospodarcza systematycznie rozrasta się, czego dowodem jest właśnie zawarcie kolejnej Deklaracji Współpracy z UAM. 
    –  Nasza współpraca z Urzędem Marszałkowskim będzie dotyczyć Projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska", realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 przez Województwo Wielkopolskie – wyjaśnia prof. UAM dr hab. Wojciech Otto, Dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych. - Będziemy jednym z głównych partnerów, którego zadaniem będzie podejmowanie różnorodnych działań na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego w Wielkopolsce. Jak dodaje, w wymiarze praktycznym przełoży się to na organizowanie warsztatów, wykładów, projekcji i pokazów dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Poznania i Wielkopolski, mających na celu podniesienie poziomu kompetencji i kwalifikacji kształcenia zawodowego z zakresu nowych technologii multimedialno-filmowych. Zajęcia te poprowadzi wysoko wykwalifikowana kadra akademicka z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM (głównie z IFMiSA), wykorzystując nowoczesny sprzęt zainstalowany w sprofilowanych i specjalistycznie przystosowanych salach dydaktycznych.