trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

W Poznaniu posadzono Lipę Marszałka Ferdinanda Focha

    W 104. rocznicę zawarcia rozejmu w Trewirze, który kończył walki Powstania Wielkopolskiego 1918/19 i wyznaczał na wielkopolskim froncie linię demarkacyjną, uczczono okolicznościową uroczystością w stolicy Wielkopolski. Uczestniczył w niej Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Rocznicowe spotkanie odbyło się na Łazarzu, na skwerze, który od 2017 roku nosi imię Ferdinanda Focha – Marszałka Francji, Polski i Wielkiej Brytanii, naczelnego dowódcy wojsk Ententy w czasie I wojny światowej, a także wielkiego orędownika sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego. 

    W wydarzeniu uczestniczyły liczne poczty sztandarowe szkół, harcerze, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz władze i mieszkańcy Poznania. Z okolicznościowym przemówieniem wystąpił między innymi prof. Igor Kraszewski – Konsul Francji w Poznaniu. W trakcie uroczystości na skwerze posadzona została „Lipa Marszałka Ferdinanda Focha”, która ma przypominać o ogromnej roli tego francuskiego dowódcy i męża stanu w ostatecznym zwycięstwie Powstania Wielkopolskiego.

    O roli tej mówił w swoim wystąpieniu Wicemarszałek Wojciech Jankowiak: - O Powstaniu Wielkopolskim mówimy jako o czynie zbrojnym, o pełnym poświęcenia wielkim zrywie naszych przodków. Natomiast rzadziej zwracamy uwagę, że Powstanie Wielkopolskie to również ogromny wysiłek dyplomatyczny. W pierwszej jego fazie chodziło przecież o to, aby nie umiędzynarodawiać tegoż konfliktu i przedsięwzięcia, po to abyśmy mogli sami, my mieszkańcy Wielkopolski, nasi przodkowie, walczyć o niepodległość i o powrót ziem piastowskich do Polski. Ale przyszedł taki moment, że należało zacząć mówić o tym wymiarze międzynarodowym. I to w dużej mierze stało się udziałem marszałka Ferdinanda Focha. To on dokonał tego, że Powstanie Wielkopolskie zaistniało w świadomości europejskiej, co usankcjonowało zdobycze powstańców. Za to jesteśmy zobowiązaniu pamiętać i być wdzięcznymi temu człowiekowi, czcić jego pamięć, wyrażać uznanie i szacunek - mówił Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

    Wydarzenie zorganizowane zostało wspólnie przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Urząd Miasta Poznania, Komisję Historyczną Komendy Chorągwi Wielkopolskiej ZHP, Radę Osiedla Św. Łazarz, Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz i Radę Osiedla Łazarz S. M. Grunwald. 

     


    Galeria zdjęć: