Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego odebrał z rąk rektor UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej Medal za Zasługi dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień akademickich w Polsce. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się 11 października w Collegium Minus UAM.
Podczas uroczystości prof. Bogumiła Kaniewska przypomniała, że Wojciech Jankowiak jest doświadczonym urzędnikiem państwowym i samorządowym, a także współtwórcą Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego i systemu wdrażania funduszy unijnych w regionie. - Pan Wojciech Jankowiak to przede wszystkim absolwent Wydziału Prawa i Administracji naszego uniwersytetu oraz prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 2013-2019. Dzisiejsza uroczystość i medal Za Zasługi dla UAM to nasz wyraz wdzięczności i podziękowania za lata przyjaźni i życzliwości dla całej społeczności naszej Almae Matris – podkreślała rektor UAM.
Laudację wygłosił prof. Bronisław Marciniak, rektor UAM w latach 2008-2016, który podkreślił zasługi laureata dla UAM. Gratulacje i słowa uznania Wicemarszałkowi Jankowiakowi złożyli między innymi byli rektorzy UAM – prof. Andrzej Lesicki i prof. Bogdan Marciniec, prorektorzy UAM z prof. Tadeuszem Wallasem na czele oraz dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM prof. Andrzej Stelmach.
Wicemarszałek Jankowiak, który uczestniczył w uroczystości z małżonką, nie krył wzruszenia z okazji nadania mu przez Senat UAM zaszczytnego wyróżnienia. – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza to moja uczelnia, z którą identyfikuję się od rozpoczęcia studiów i pozostanie już tak na zawsze. Jednak nigdy nie spodziewałem się, że otrzymam jedno z jej najbardziej prestiżowych wyróżnień, że społeczność akademicka i władze rektorskie ocenią naszą wieloletnią współpracę, jako godną wyróżnienia medalem za zasługi – mówił Wojciech Jankowiak. Przypomniał też zabawną sytuację sprzed ponad 40 lat, gdy jako młody student Wydziału Prawa pierwszy raz odwiedził gabinet rektora. Było to podczas tzw. praktyk robotniczych, w ramach których pomagał pracującym tam malarzom.
Dotychczasowymi laureatami Medalu za Zasługi dla UAM są między innymi prof. Knut Ipsen - rektor-założyciel Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, prof. Jean-Marie Lehn - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, abp Henryk Muszyński - metropolita gnieźnieński i prymas Polski, prof. Zbigniew Kwieciński - współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego czy prof. Dafydd Gibbon - autor prac naukowych o wielu językach świata.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...