Ludzie powinni więcej wiedzieć o uregulowaniach dotyczących transplantacji i możliwości pomocy innym ludziom po swojej śmierci – zauważył jeden z obywateli i wystosował do sejmiku petycję, by Urząd Marszałkowski rozpropagował wiedzę na ten temat w dostępnych mu publikatorach. Wnioskodawca przytoczył statystyki, z których wynika, że pod koniec ubiegłego roku na przeszczep narządu oczekiwało w Polsce ponad 1800 osób. Rok wcześniej w Wielkopolsce pośmiertnie część siebie podarowało drugiej osobie 38 osób. „To ostatni, najcenniejszy dar, jaki człowiek może podarować drugiemu człowiekowi” – podkreślił autor petycji. Jego zdaniem Polacy nie mają świadomości, że w naszym kraju nie trzeba formalnie wyrażać zgody na oddanie organów po śmierci, a jedynie należy wyrazić za życia sprzeciw, jeżeli sobie tego nie życzymy.
Formalnym rozpatrzeniem złożonego dokumentu zajęła się na zdalnym posiedzeniu 24 lutego Komisja Skarg, Wniosków i Petycji. Radni, zgadzając się merytorycznie z zasadnością poruszonego tematu, postanowili zarekomendować sejmikowi przyjęcie uchwały o przekazaniu petycji zgodnie z właściwością, a więc do marszałka województwa, który zawiaduje urzędem.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...