Problem transformacji energetycznej oraz skutki społeczno-gospodarcze dla Polski i dla Niemiec, związane z wojną w Ukrainie zdominowały tematykę pierwszej oficjalnej wizyty w Wielkopolsce Katrin Lange, Minister Finansów i Spraw Europejskich Kraju Związkowego Brandenburgia. W spotkaniu, którego gospodarzem był Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, uczestniczył także m.in. Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Głównym elementem programu wizyty (6-7 lipca) było spotkanie oficjalne partnerów regionalnych w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, podczas którego rozmawiano o dalszym rozwoju partnerstwa między Brandenburgią a Wielkopolską. Wskazano również, w jakich obszarach współpracę można zintensyfikować i pogłębić. Dużo uwagi poświęcono projektom finansowanym z Funduszy Unijnych, dotyczącym transformacji energetycznej, gospodarki, innowacji, odnawialnych źródeł energii oraz technologii wodorowej. Wskazano na potrzebę konsultacji eksperckich pomiędzy partnerami tworzącymi projekty w poszczególnych obszarach.
Marszałek Jankowiak podkreślił potrzebę uwzględnienia w ramach współpracy także przedstawicieli nauki i świata akademickiego, Agencji Rozwoju Regionalnego z Konina i wielu innych partnerów, uczestniczących w procesach transformacji energetycznej w Wielkopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów pokopalnianych Wielkopolski wschodniej. Rozmówcy z uznaniem wyrażali się o współpracy w ramach „Partnerstwa Odry” oraz projektach prowadzonych przez Stowarzyszenie Zamek Trebnitz, skupiające wielkopolskie i brandenburskie instytucje i organizacje.
Minister Lange spotkała się także z Jackiem Bogusławskim, z którym rozmawiała o sytuacji energetycznej obu regionów oraz możliwości rozwinięcia projektów w zakresie gospodarki i ochrony klimatu (w kontekście tematyki wodorowej). Jacek Bogusławski poinformował ją o pozyskaniu przez Samorząd Województwa 18 mln euro na transformację energetyczną Wielkopolski Wschodniej w ramach projektu Life after coal, gdzie m.in. Brandenburia jest partnerem wspierającym. Katrin Lange – w kontekście trudnej sytuacji uchodźców z Ukrainy – wyraziła podziw i podziękowała Polakom pomagających obywatelom Ukrainy w tak trudnym dla nich czasie.
Kolejnym wątkiem spotkania była wymiana doświadczeń Wielkopolski i Brandenburgii w zakresie zapobiegania i zwalczania najbardziej uciążliwych przestępstw oraz wspierania się w procesach szkoleniowych. W tych rozmowach, w których uczestniczył z kolei Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji przedstawiono formy współpracy w zakresie bezpieczeństwa na pograniczu polsko-niemieckim oraz w Wielkopolsce, szczególnie w kontekście trwającego zagrożenia za naszą wschodnią granicą. Pani Minister złożyła także wiązankę w imieniu Premiera Brandenburgii pod Ścianą Śmierci w Forcie VII, upamiętniając ofiary II wojny światowej pomordowane przez Niemców. Strony podkreśliły potrzebę rozmów na temat wspólnej bolesnej historii, m.in. w ramach partnerstw szkół polsko-niemieckich, by wspólnie budować dobrą przyszłość.
Delegacja brandenburska odwiedziła także biuro Koordynatorki Pełnomocnika ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę w siedzibie CK Zamek.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...