Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekaże 80 tys. zł na renowację grobu jednego z polskich bohaterów narodowych, Michała Drzymały. Grób, który znajduje się na cmentarzu w Miasteczku Krajeńskim, wpisany jest do rejestru zabytków.
- Michał Drzymała jest jednym z bohaterów „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy. Jego opór wobec germanizacji przeszedł do historii, jako symbol skutecznej walki z prawem pruskim. To ważne, że grób, w którym spoczywa, zostanie poddany renowacji. O pamięć naszych wielkopolskich bohaterów musimy dbać, także w tym materialnym wymiarze – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego radni podjęli decyzję o udzieleniu pomocy finansowej gminie Miasteczko Krajeńskie (powiat pilski). Samorząd otrzyma 80 tys. zł, które będzie mógł przeznaczyć na renowację grobu, który ma już blisko 90 lat i uległ znacznej degradacji. Z prośbą o udzielenie dofinansowania do Marszałka Marka Woźniaka zwrócił się na początku czerwca Krzysztof Oświecimski, Burmistrz Miasteczka Krajeńskiego.
Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, grób ma zostać odbudowany z bardziej szlachetnych materiałów, a także zostać ogrodzony słupkami połączonymi ozdobnym łańcuchem. Dodatkowo ma zostać wykonana nowa tablica informacyjna opisująca działalność wielkopolskiego bohatera oraz tabliczki kierunkowe do grobu.
- Turyści, uczniowie i osoby zainteresowane regularnie odwiedzają grób Michała Drzymały, który stał się symbolem bohaterstwa, ale także inspiracją dla słynnych pisarzy takich jak Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus czy Lew Tołstoj, którzy zabierali głos w jego sprawie – napisał Krzysztof Oświecimski.
Przypomnijmy, że w latach 1905-09 polski chłop Michał Drzymała toczył walkę z pruskim prawem. Kiedy nie otrzymał zgody na wybudowanie domu, zamieszkał w wozie cyrkowym, który codziennie przestawiał.
Rozgłos Michał Drzymała w 1907 r., gdy odwiedzili go zagraniczni dziennikarze, uczestnicy zorganizowanego w pobliżu polowania. Już nie tylko przez Europę, ale przez cały świat przeszły fotografie wozu Drzymały i jego właściciela, z odpowiednim komentarzem. Pierwsze odezwały się gazety polskojęzyczne, potem obszerne artykuły o Drzymale pojawiły się w prasie francuskiej, angielskiej i amerykańskiej.
Epopeja Drzymały skończyła się z chwilą, gdy urzędnicy pruscy znaleźli przepis pozwalający stwierdzić, że wysokość pomieszczenia wewnątrz wozu jest niższa od obowiązujących norm. W końcu lipca 1908 r. wóz został usunięty z działki, a jego właściciel musiał przenieść się do ziemianki.
Wieś Podgradowice, w której rozpoczęła się historia wozu Michała Drzymały, w 1939 r. przemianowano na Drzymałowo.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...