trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Zbigniew Józef Krzekotowski

    Zbigniew Krzekotowski

    Zbigniew Józef Krzekotowski

    p.s. „Skrzecz”, „Wołoda”, „Michał”

    31.03.1914 – 02.06.1944

     

     

     

    Źródło zdjęcia: Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie

     

    Autor tekstu: Renata Wełniak, kustosz Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie

     

    Zbigniew Józef Krzekotowski urodził się 31 marca 1914 r. w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły powszechnej wstąpił do Korpusu Kadetów w Rawiczu. W latach 1933–1934 odbył Dywizyjny Kurs Podchorążych 17. DP. Następnie przeszedł ćwiczenia wojskowe w 58. pp, gdzie został mianowany ppor. rezerwy WP. Do września 1939 r. zatrudniony był jako inspektor w Izbie Skarbowej w Poznaniu.

    W czasie kampanii wrześniowej został zmobilizowany do 58. pp. Brał udział w walkach o Kutno, gdzie został ranny. Po ucieczce z niemieckiego szpitala polowego ukrywał się w okolicach Wrześni. W maju 1940 r. powrócił do Poznania i nawiązał kontakty z WOW/WOZZ, a w końcu 1941 r. został zaprzysiężony do ZWZ.

    W 1943 r. został powołany do sztabu Okręgu Poznańskiego AK, gdzie utworzył specjalną komórkę organizacyjną, której celem było utrzymanie łączności z więźniami gestapo, prowadził także sprawy związane z kontrwywiadowczą penetracją środowisk niemieckich.

    W swoich działaniach bezpośrednio współpracował ze swoją narzeczoną, Zbisławą Krajną, którą włączył do większości prac w łączności konspiracyjnej.

    3 maja 1943 r. został awansowany do stopnia por., a 20 października 1943 r. otrzymał funkcję szefa Wydziału I Organizacyjnego Okręgu Poznańskiego AK.

    1 stycznia 1944 r. mianowano go na kapitana AK. Używał ps.: „Skrzecz”, „Wołoda”, „Michał”. Aresztowany został przez gestapo w dniu 21 lub 22 stycznia 1944 r. w ramach akcji likwidacji kierownictwa Okręgu Poznańskiego AK.

    Przeszedł ciężkie śledztwo w siedzibie gestapo w byłym Domu Żołnierza. Osadzony w celi 55 Fortu VII w Poznaniu, a następnie w celi K2 w obozie w Żabikowie. Wyrokiem Policyjnego Sądu Doraźnego został rozstrzelany w dniu 2 czerwca 1944 r. w zbiorowej egzekucji na terenie byłego niemieckiego obozu karno-śledczego w Żabikowie.

    Pośmiertnie był odznaczony Krzyżem AK i czterokrotnie Medalem Wojska.

    Wkrótce opublikujemy kolejny biogram!
     

    Projekt powstał we współpracy z oddziałem IPN Poznań oraz Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie.