trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Filharmonia Poznańska świętuje piękny jubileusz!

    Filharmonia Poznańska, marszałkowska instytucja kultury, świętuje jubileusz. Z tej okazji 10 listopada w Auli UAM odbył się koncert, zatytułowany „Koncert 75-lecia”. Gwiazdą wieczoru był wybitny polski pianista Rafał Blechacz, który wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod batutą Maestro Łukasza Borowicza wykonał koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna. Podczas koncertu usłyszeliśmy także Uwerturę komediową Tadeusza Szeligowskiego oraz Rapsodię litewską Mieczysława Karłowicza i Kościelec 1909 Wojciecha Kilara. 
     
    Najwyższe regionalne wyróżnienia i odznaczenia państwowe dla poznańskich filharmoników
     
    Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wręczył podczas spotkania poznańskim filharmonikom Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Najwyższe regionalne odznaczenia otrzymało 29 osób z Zespołu Filharmonii Poznańskiej. Z okazji jubileuszu wręczone zostały również odznaczenia państwowe. 
     
    - To uhonorowanie pracy całego Zespołu Filharmonii Poznańskiej – mówił Marszałek Marek Woźniak. Dziękuję za Waszą wszechstronność działalności, pasję wykonawczą i rozbudzanie zamiłowania do muzyki kolejnych pokoleń publiczności. - Za zaangażowanie we współtworzenie cenionej w Polsce i świecie instytucji kultury. Za odkrywanie na nowo wielkopolskich i polskich kompozytorów. Za pielęgnowanie muzycznych tradycji i odwagę sięgania po to, co w muzyce nowe i wartościowe – czytamy w laudacji na cześć odznaczonych.
     
    Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego jest jedną z największych instytucji kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
     
    Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego jest instytucją artystyczną, której organizatorem od 1 stycznia 1999 roku jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Rozpoczęła swoją działalność w 1947 r. z inicjatywy Tadeusza Szeligowskiego, który w latach 1947-1949 był jej dyrektorem. 24 września 1999 roku na uroczystym koncercie inaugurującym sezon artystyczny 1999/2000, instytucja przyjęła imię Tadeusza Szeligowskiego. Od tej pory jej pełna nazwa brzmi: Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego. Od 2006 roku jej Dyrektorem jest Wojciech Nentwig.
    Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego jest jedną z największych instytucji kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Na przestrzeni lat Filharmonia Poznańska osiągnęła status jednej z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, a zarazem sztandarowej instytucji kultury w Wielkopolsce. Oferta programowa Filharmonii Poznańskiej należy do najciekawszych w Polsce, m.in. dzięki współpracy tej instytucji z najwybitniejszymi światowymi solistami i dyrygentami, spośród których warto wspomnieć chociażby Gila Shahama, Veriko Tchumburidze, Nikolaja Znaidera, Kate Liu, Charlesa Richard-Hamelina, Paula McCreesha, Andrzeja Boreykę oraz stale współpracujących z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej – Marka Pijarowskiego i Łukasza Borowicza. Orkiestra Filharmonii Poznańskiej należy do najbardziej prestiżowych orkiestr nie tylko w Polsce, gościła ona bowiem w najważniejszych muzycznych ośrodkach w kraju i poza jego granicami. Zespół koncertował w niemalże wszystkich państwach europejskich; uczestniczył w wielu zagranicznych festiwalach muzycznych.
     
    Listę i informacje o osobach odznaczonych znajdą Państwo w załącznikach.
    Autor zdjęć: Piotr Skórnicki
     
    Data publikacji: 2022-11-09