trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

O dekarbonizacji, zielonym wodorze i bezpieczeństwie energetycznym

    Ponad stu wystawców z ośmiu krajów, stu prelegentów, pięćdziesiąt paneli dyskusyjnych, wystąpień i warsztatów – dziś na teranie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się czwarta już edycja Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych NetZero oraz H2Poland. Wydarzenie, którego regionem gospodarzem jest Wielkopolska, potrwa do 10 kwietnia. W Forum biorą udział eksperci, przedsiębiorcy i decydenci polityczni. Podczas ceremonii otwarcia wręczone zostały również nagrody w konkursie „Wielkopolska dla Planety”.

    Kilkudniowe wydarzenie poświęcone jest w całości technologiom wodorowym i dekarbonizacyjnym. Łączy aspekty technologiczne, społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Samorząd regionu podczas Forum reprezentuje Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, który w imieniu Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego otworzył Forum.

    – To już czwarta edycja forum, które po raz kolejny jest przestrzenią do poszerzenia wiedzy, wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów dla budowy europejskiego ekosystemu czystego wodoru. Widzimy duże szanse na rozwój technologii wodorowych i zeroemisyjnych działań, które są już realizowane w Wielkopolsce. I o tym wszystkim możemy rozmawiać w samym sercu regionu, gdzie bardzo mocno stawiamy na zielony wodór. Chcemy być wzorem dla innych regionów, a swoją wiedzą zawsze chętnie się dzielimy. Liczba uczestników tego wydarzenia oraz firm prezentujących swoje rozwiązania pokazuje, że to jest bardzo dobry kierunek – podkreślił Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, otwierając Forum NetZero oraz H2Poland.

    Tegoroczna edycja Forum koncentruje się również na kluczowych kwestiach współpracy międzynarodowej i zrównoważonego rozwoju w obszarze gospodarki wodorowej w kontekście bezpieczeństwa energetycznego.

    – Bez bezpieczeństwa energetycznego nie ma bezpieczeństwa państwa. W praktyce to są stabilne ceny i dostawy energii oraz gwarancja jej dostaw dla przemysłu i odbiorców indywidualnych. W świecie dzisiejszych ryzyk geopolitycznych Polsce potrzebna jest stabilizacja i jeden kierunek działań. Mam nadzieję, że w trakcie tych kilku dni rozmów uda się ustalić konkrety i wypracować wytyczenie działań dla administracji rządowej i biznesu – mówił podczas ceremonii otwarcia Forum Miłosz Motyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

    W Forum uczestniczą m.in. przedstawiciele instytucji oraz firm działających w obszarze gospodarki wodorowej, naukowcy, samorządowcy, parlamentarzyści oraz radni województwa wielkopolskiego.

    Uczestnicy spotkań i debat poruszą najważniejsze tematy związane z rozwojem technologii niskoemisyjnych, w tym m.in. takie wątki jak: budowa projektów wodorowych, wdrożenie ram i przepisów prawa wodorowego, rozwój sektora energetyki jądrowej, dekarbonizacja gospodarki i przemysłu, zwiększenie skali istniejących i nowych moc OZE, wykorzystanie AI w transformacji energetycznej. Podczas Forum ponad stu wystawców z ośmiu krajów zaprezentuje również najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania wspierające proces dekarbonizacji.

    W ramach Forum H2Poland & NetZero w środę 9 kwietnia odbędzie już po raz drugi Szczyt Dolin Wodorowych. Wydarzenie, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, koncentruje się na wyzwaniach transformacji energetycznej w ujęcie regionalnym. Prelegenci szczególną uwagę poświęcą projektom dolin wodorowych – opowiedzą o tym, jak się rozwijają i czy nadal są filarami transformacji energetycznej w Unii Europejskiej.

    Podczas ceremonii otwarcia wydarzenia Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego wręczył też nagrody laureatom tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska dla Planety 2030”, skierowanego do doktorów i doktorantów oraz regionalnych przedsiębiorców.

    Łączna pula nagród w konkursie, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, wynosi 200 tys. zł. Nagrodą w kategorii „Nauka” jest dwutygodniowy wyjazd do Singapuru i Kota Kinabalu oraz pobyt w ośrodku badawczym w Malezji na wyspie Borneo. Laureaci w kategorii „Biznes” otrzymają nagrody finansowe w wysokości 50 tys. zł.

    W kategorii „Nauka” nagrody otrzymali:

    • mgr inż. Dominika Anioł, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, praca badawcza: „Identyfikacja mechanizmów transportu jonów litu w wybranych stałych elektrolitach za pomocą Magnetycznego Rezonansu Jądrowego, dyfrakcji promieniowania rentgenowskiego i technik komplementarnych”,
    • mgr inż. Jacek Malica, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, praca badawcza: „Środowiskowa rola drzewostanów rosnących na gruntach porolnych w kształtowaniu zgrupowań roztoczy Mesostigmata (Acari, Mesostigmata)”,
    • dr inż. Cezary Krzysztof Urbanowski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, praca badawcza: „Ekologiczne uwarunkowania sukcesji zgrupowań roztoczy z rzędu Mesostigmata na różnych etapach dekompozycji liści drzew w warunkach rekultywowanych gruntów pokopalnianych”,
    • dr Michał Brzozowski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, praca badawcza: „Ocieplenie klimatu negatywnie wpływa na zanurzoną roślinność wodną poprzez zacienianie przez peryfiton”,
    • mgr inż. Grzegorz Przesławski, Politechnika Poznańska, praca badawcza: „Polimery do zastosowań (bio)medycznych”.

    Firmy nagrodzone w kategorii „Biznes”:

    • Garden Spot Int. sp. z o.o., innowacja: tworzenie obszarów biologicznie czynnych w miejscach niedostępnych dla tradycyjnie pojmowanej zieleni,
    • MAB Robotics sp. z o.o., innowacja: robotyzowana inspekcja podziemnej infrastruktury przemysłowej za pomocą czworonożnego robota mobilnego.

    Przypomnijmy, Województwo Wielkopolskie wspiera transformację energetyczną i dekarbonizację, realizując „Strategię rozwoju Wielkopolski wodorowej do 2030 roku z perspektywą do 2040”, uczestnicząc w inicjatywach, takich jak Hydrogen Europe czy współpracując z Clean Hydrogen Partnership. W ramach Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, ciała opiniotwórczego i doradczego w tym zakresie, integruje naukę, biznes i samorządy, tworząc sprzyjające warunki dla rozwoju technologii wodorowych.

    Data publikacji: 2025-04-08

    Galeria zdjęć: