trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek na XXVIII Dniu Judaizmu w Poznaniu

    Od 11 do 17 stycznia, w Poznaniu, odbywają się wydarzenia kulturalne, religijne i społeczne, które mają na celu zbliżenie ludzi różnych wyznań i kultur. Najważniejszymi punktami XXVIII Dnia Judaizmu w Poznaniu było wręczenie Nagrody Menora dialogu dla Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu oraz uroczysty koncert na okoliczność 25-lecia jej istnienia. W wydarzeniach wziął udział Marszałek Marek Woźniak.

    W sobotę 11 stycznia rozpoczęły się obchody XXVIII Dnia Judaizmu, które potrwają do piątku 17 stycznia. W tym czasie przygotowano wiele wydarzeń. Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców m.in. wystawy fotografii, czytanie sceniczne w Teatrze Nowym, Salon Poezji w Teatrze Muzycznym oraz spotkania w Bibliotece Raczyńskich i w Zamku Królewskim.

    Ważnym punktem obchodów było wręczenie nagrody "Menora dialogu" w Teatrze Nowym w Poznaniu, która jest przyznawana za działania na rzecz zbliżania ludzi, kultur, religii i narodów. Tegorocznym laureatem jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Poznaniu, która obchodzi swoje 25-lecie. 

    Z tej okazji gratulacje Przewodniczącej Gminy Alicji Kobus złożył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    - Obchodząca w tym roku Jubileusz 25-lecia istnienia organizacja wytrwale przypomina o historii społeczności żydowskiej w Poznaniu i w Wielkopolsce, kultywuje pamięć ofiar Holokaustu, a także podejmuje różnorodne działania przybliżające religię i kulturę żydowską oraz jej dorobek. Ogromne znaczenie w zakresie edukacji historycznej oraz integracji mają współorganizowane cyklicznie Dni Judaizmu. To i inne przedsięwzięcia są zaproszeniem do dialogu, który sprzyja poznaniu i odrzuceniu stereotypów oraz poszerzeniu wiedzy, pozwalającej dotrzeć do prawdy. Prowadzony od lat, przez poznańską Gminę Wyznaniową Żydowską, pełen mądrości i otwartości dyskurs budzi ciekawość i stwarza płaszczyznę do budowania porozumienia i dobrych relacji. Pokazuje także wspólną historię oraz korzenie chrześcijaństwa i judaizmu, a także uzmysławia wzajemne współistnienie Polaków i Żydów w Wielkopolsce, ukazując wartości, które ono niesie – czytamy w liście od Marszałka.

    Menora Dialogu to wielkoformatowa rzeźba autorstwa Macieja Zychowicza, która od 2006 roku jest znakiem pojednania między chrześcijanami i Żydami na wielkopolskiej ziemi.

    Z  okazji jubileuszu odbył się również uroczysty koncert w Teatrze Nowym, podczas którego wystąpiła Dominika Dobrosielska wraz z Trio Taklamakan.

    Istotnym wydarzeniem będzie również nabożeństwo biblijne "Oznajmijcie wyzwolenie dla wszystkich mieszkańców", które odbędzie się 15 stycznia. Modlitwie przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki. Menorę Dialogu zapali Alicja Kobus.

    Organizatorami tegorocznych obchodów są Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej i Stowarzyszenie COEXIST. Patronat honorowy nad poznańskimi obchodami Dnia Judaizmu objął Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

     

    Data publikacji: 2025-01-14

    Galeria zdjęć: