trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Bursztynowy Motyl dla Romana Warszewskiego

    Uroczyste wręczenie nagrody w ramach konkursu promującego literaturę podróżniczą, który Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera od 2000 roku, odbyło się w poniedziałek 16 września, tradycyjnie w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Statuetka Bursztynowego Motyla powędrowała do wybitnego podróżnika i reportażysty, który wielokrotnie przebywał w Ameryce Południowej i Środkowej. Spotkanie było także okazją do uczczenia 50-lecia działalności puszczykowskiej placówki.

    Nagroda literacka Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera, wręczana od 1996 roku, promuje literaturę podróżniczą w Polsce. Konkurs organizuje Biblioteka Raczyńskich i Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, którą prowadzą obecnie synowie znanego podróżnika. Fundatorem nagrody jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego, a statuetki Bursztynowego Motyla Urząd Miasta Puszczykowa.

    – To bardzo ważna nagroda. Od lat promuje literaturę podejmującą tematykę podróżniczą i krajoznawczą, a tym samym propaguje czytelnictwo i popularyzuje wiedzę o świecie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera inicjatywę niemalże od samego początku swojego istnienia. W tym roku na konkurs przekazaliśmy kwotę 20 tys. zł  – podkreśla Marek Wożniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    Bursztynowy Motyl za najlepszą polską publikację o tematyce podróżniczej i krajoznawczej w 2023 roku powędrował do Romana Warszewskiego za książkę „Pierwsza wojna polsko-indiańska. (Ameryka Łacińska w pół drogi)”, wydaną nakładem Wydawnictwa Bernardinum. Jury uhonorowało wybitnego podróżnika i reportażystę za dobry styl literacki i świetne opowieści o złożonej kondycji ludzi i krajów Ameryki Łacińskiej. Roman Warszewski to niestrudzony globtroter, tropiciel zagadek przeszłości. Wielokrotnie przebywał w Ameryce Południowej i Środkowej, które zna jak własną kieszeń. Spotykał się i przeprowadzał wywiady z noblistami, terrorystami, dyktatorami, prezydentami i słynnymi szamanami.

    Wyróżnienie honorowe otrzymała z kolei książka Adriana Markowskiego „Bieszczady. Przewodnik dla małych i dużych odkrywców” z ilustracjami Agaty Dobkowskiej, wydana nakładem Wydawnictwa Prószyński Media. Adrian Markowski pisze opowiadania dla dzieci i książki dla dorosłych, ale również przewodniki turystyczne. Jest także autorem piosenek o Bieszczadach.

    Dotychczasowymi laureatami nagrody są m.in. Jerzy Kukuczka, Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Andrzej Stasiuk, Martyna Wojciechowska, Michał Kruszona, Beata Pawlikowska. W skład kapituły konkursu wchodzą przedstawiciele poznańskiego środowiska kultury i nauki, wydawcy, dziennikarze i bibliotekarze.

    Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie obchodzi w tym roku jubileusz 50 lat swojego istnienia. Z tej okazji podczas gali Bursztynowego Motyla przekazano placówce – w imieniu Marszałka Marka Woźniaka – grafikę okolicznościową. Jednym z jej motywów jest postać znanego pisarza-podróżnika, będącego ikoną Wielkopolski.

    Arkady Fiedler, znany ze swoich książek, takich jak „Dywizjon 303” czy „Ryby śpiewają w Ukajali”, nie tylko opisywał egzotyczne miejsca, ale również przestrzegał przed konsekwencjami nieodpowiedzialnego traktowania natury. Jego muzeum, w którym zobaczyć można m.in. eksponaty przywiezione z Afryki oraz Ameryki Południowej, kontynuuje ten ważny dialog, przypominając o potrzebie troski o planetę.


    Galeria zdjęć: