W poniedziałek 10 lutego obradowały Komisje Planowania Przestrzennego i Infrastruktury Technicznej, Strategii Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej oraz Edukacji i Nauki.
Pozytywnie zaopiniowano wszystkie finansowe zmiany, dotyczące między innymi dalszych inwestycji na drogach wojewódzkich, zapoznano się z założeniami do planu kształtowania ładu przestrzennego w Wielkopolsce, do polityki rowerowej i bazy szlaków kulturowych. Przedstawiono analizę potencjału odnawialnych źródeł energii w regionie.
Radni przyjęli informację dotyczącą wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Z wydatków poniesionych z budżetu wynika, że średnie wynagrodzenia w 2024 roku zostały osiągnięte na poziomie wyższym niż określone w Karcie Nauczyciela.
Posiedzenie Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki odbyło się 11 lutego w poznańskim Centrum Pozarządowych Organizacji Sportowych. Radni zapoznali się z działalnością Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego, które zrzesza blisko 400 organizacji kultury fizycznej i sportu oraz 35 związków sportowych w naszym regionie. Podsumowano ubiegłoroczne współzawodnictwo w ramach ogólnopolskiego systemu sportu młodzieżowego. Podczas posiedzenia komisji przyjęto także informację na temat otwartych konkursów ofert z zakresu kultury fizycznej. Rozstrzygnięto konkursy na zadania w oparciu o umowy wieloletnie (2025-2028), przyznając dotację pięciu stowarzyszeniom na kwotę blisko 38 milionów złotych.
Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej radni zapoznali się z realizacją projektu „Life After Coal". To założenia jakie stoją przed Wielkopolską Wschodnią, związane z koniecznością znaczącej redukcji zanieczyszczeń powietrza, w wyniku stosowania paliw kopalnych przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego i stabilności systemu społeczno-gospodarczego. Projekt ma na celu wdrażanie przygotowanej przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej - Wielkopolska Wschodnia 2040.
Radni pracujący w Komisji Kultury pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały dotyczący finansowego wsparcia gnieźnieńskiego samorządu na przygotowanie widowiska plenerowego z okazji obchodów 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski. Pomoc ma wynieść 2 mln złotych.
Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka przy ulicy Wrzoska to jeden z najnowocześniejszych i największych szpitali pediatrycznych w naszym kraju. To pierwszy publiczny obiekt szpitalny w Poznaniu wybudowany od zera. Lecznica posiada 354 łóżka dla najmłodszych pacjentów, ma własne laboratoria, kantynę, kuchnię i szkołę. Budowa kosztowała blisko 460 milionów złotych. Radni z Komisji Zdrowia zwiedzili obiekt w ramach wyjazdowego posiedzenia 12 lutego.
Natomiast podczas obrad Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rodziny i Polityki Społecznej oraz Budżetowej radni naszego województwa pozytywnie zaopiniowali wszystkie zmiany w budżecie, dali „zielone światło" na udzielenie pomocy finansowej gminie Szamotuły na dofinansowanie organizacji XI Ogólnopolskiego oraz V Powiatowego Przystanku „Przyszłość a Ty". Analizowano wyniki barometru zawodów czyli krótkookresowej prognozy zapotrzebowania na pracowników w wybranych zawodach oraz aktywności młodych na rynku pracy, opracowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu. Przyjęto informację na temat rozprzestrzeniania się choroby afrykańskiego pomoru świń i jej skutków dla wielkopolskiego rolnictwa. W 2024 roku wystąpiły 23 ogniska ASP w naszym regionie, obecnie nie odnotowano nowych.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...