trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolanie pamiętają o Katyniu

    85 lat temu funkcjonariusze NKWD przystąpili do zaplanowanej zbrodni. W ciągu dwóch miesięcy bestialsko zamordowano około 22 tysięcy polskich obywateli. W piątek 11 kwietnia w Poznaniu oddaliśmy im hołd. - Jako naród mający tak tragiczne doświadczenia, musimy dziś stawić czoła zagrożeniom, które mogą, wykorzystując narastanie nienawiści, doprowadzić w konsekwencji do niewyobrażalnych zbrodni - powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i gospodarz uroczystości.

    11 kwietnia pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu spotkały się rodziny pomordowanych na nieludzkiej ziemi oraz przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych. 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Rodzin Katyńskich oraz Kresowian na Sybir była okazją, aby kolejny raz uczcić pamięć wszystkich ofiar tej zbrodni wojennej.

    - 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej to moment, aby tak jak co roku oddać hołd wszystkim ofiarom bezdusznego, zbrodniczego reżimu stalinowskiego, ale i poddać refleksji kondycję świata z tej długiej perspektywy. Nietrudno zauważyć, że nienawiść i żądza zemsty jest stale obecna w relacjach międzynarodowych. Taka właśnie nienawiść doprowadziła w 1940 roku do bestialskich mordów na polskich oficerach, policjantach, lekarzach, nauczycielach, ale również do zsyłki całych rodzin na nieludzką ziemię, na Sybir - powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    - Jako naród mający tak tragiczne doświadczenia, musimy dziś stawić czoła zagrożeniom, które mogą, wykorzystując narastanie nienawiści, doprowadzić w konsekwencji do niewyobrażalnych zbrodni.  Zbrodni takich jak ta katyńska, o której dziś – i co roku w tym miejscu – przypominamy. To nasz obowiązek – obowiązek pamięci i przekazywania prawdy o tamtych wydarzeniach – dodał Marszałek.

    - Katyń jest przykładem ludobójstwa. Nie można dopuścić do powtórzenia takich zdarzeń. Polska musi posiadać własne, silne niezależne, ale i odstrszające siły zbrojne. Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy! – podkreślił w swoim wystąpieniu Włodzimierz Bogajewski, Prezes Stowarzyszenia „Katyń” w Poznaniu.

    Aby oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, odczytano modlitwę i Apel Pamięci. 

    W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Rodzin Katyńskich, a także Jarosław Maciejewski, Wicewojewoda Wielkopolski, Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Elżbieta Nawrocka, Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego, Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania, Irena Matuszak, Przewodnicząca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r." Oddział w Poznaniu, Marian Macutkiewicz, Prezes Związku Sybiraków Oddział Wielkopolska.

    Po wspólnej modlitwie i przemówieniach przy pomniku delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. W imieniu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej kwiaty złożył Senator Waldy Dzikowski.

    Przed pomnikiem obecna była młodzież z organizacji, szkół i stowarzyszeń oraz harcerki i harcerze Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Podczas obchodów uczestnikom towarzyszyły poczty sztandarowe oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania.

    Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego ks. majora Lucjana Pańkowskiego, wieloletniego kapelana Rodzin Katyńskich.

    Przed oficjalnymi uroczystościami przy pomniku w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu odbyła się msza w intencji ofiar Golgoty Wschodu i ich rodzin.

    Przypomnijmy, że 85 lat temu funkcjonariusze NKWD zamordowali blisko 22 tysiące polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w Polsce 13 kwietnia. Tego dnia w 1943 roku Niemcy poinformowali opinię publiczną o odkryciu zbiorowych grobów w lesie pod Katyniem.

     

    Data publikacji: 2025-04-11